28. juuni - 1. juuli

Aeg on küps, et teadvustada: meil siin väikeses Eestis ja veel väiksemas Haapsalus on rääkida üks võimas muusikaline lugu!

Kunagi kui Pjotr Tšaikovski veetis koos oma kaasmaalastega tavapärast suvepuhkust Haapsalu kuurordis, ei taibanud keegi omistada sellele erilist tähtsust. Oli ju üsna igapäevane, et vene ja eriti Peterburi koorekiht Eesti kuurortides suvitas. Täna oleme harjunud, et Haapsalu promenaadil on Tšaikovski pink, oleme uhked helilooja kuulsas kuuendas sümfoonias kõlava Eesti rahvaviisi katke üle – peame seda kõike enesestmõistetavaks. Loodetavasti muutub sama loomulikuks ka suvine klassikalise muusika suursündmus Haapsalu Tšaikovski festival.

Esimene festival on teie ees: tulge kuulama vene tippteatri Moskva Novaja Opera klassikakontserte Haapsalu lossihoovis, saage osa kammerkontsertidest, teemakohastest jalutuskäikudest Tšaikovski radadel, lastekontserdist ja muidugi suurejoonelisest Eesti Rahvusballeti vabaõhuetendusest „Luiged“ Haapsalu väikesel viigil.
Haapsalu ja Tšaikovski käivad kokku nagu meri ja tuul!

FESTIVALI

PROGRAMM

Esimese festivali peakülaline on Moskva Novaja Opera!
HAAPSALU KUURSAAL

„Vene romansid ja Puškini luule“

Elina Netšajeva (sopran)
Johan Randvere (klaver)
Luulet loeb Christopher Rajaveer (Eesti Draamateater)

 

Vene romanss on imelise muusika ja kauni poeesia sulam. Õnnetu armastus, sisemine üksindus, unistused ja kauaoodatud kohtumise rõõm – vene romansis kehastub vene hing. See kaebleb ja kahetseb, juubeldab ja kannatab, valutab maailma pärast südant ja naudib põhjani oma hingevalu. Ometi ei mõju muusika sugugi ülepaisutatult ega ebausutavalt, vastupidi, see on erakordselt siiras ja sugestiivne. Romansside vahele kuuleme Puškini aegumatuid värsse.

28. juuni
20:00

JAANI KIRIK

„Muusikalised kirjad“

Iris Oja (metsosopran), Deniss Golubjov (oboe) ja Kirill Ogorodnikov (kitarr)

Moskva Barokksolistide eestvedaja ja oboesolist Deniss Golubjov on koos oma ansambliga teinud aastate jooksul koostööd Eesti muusikutega nii Moskvas kui Eestis. Sel kontserdil tuuakse publiku ette kimbuke Tšaikovski kaasaegsete muusikat. Iris Oja võrratu tämber kõlab vene muusikas justkui kodus.

29. juuni
20:00

LÄÄNEMAA ÜHISGÜMNAASIUMI AULA

Tšaikovski romansid, aariad ja duetid

Novaja Opera solistid Jelizaveta Soina (sopran), Irina Romiševskaja (metsosopran), Mihhail Gubski (tenor), Ilja Kuzmin (bariton), Vladimir Kudašev (bass) ja Dmitri Sibirtsev (klaver)

Meie õnneks tutvustavad Novaja Opera suurepärased lauljad oma kõrgetasemelist vokaalkunsti Haapsalu Tšaikovski festivalil enam kui vaid ooperi „Jolanta“ kontsertettekandes. Teatridirektorist pianist Dmitri Sibirtsev esitab koos Novaja Opera solistidega aariaid ja duette vene ooperitest Haapsalu ajaloolise Wiedemanni (tänane Läänemaa ühisgümnaasium) gümnaasiumi aulas, kus atmosfäär toetab täiuslikult kontserdi sisu.

30. juuni
16:00

HAAPSALU PIISKOPILINNUS

Tšaikovski klaverikontsert nr 1 b-moll ja sümfoonia nr 6 h-moll

Moskva Novaja Opera sümfooniaorkester
Kalle Randalu (klaver)
Dirigent Jan Latham-Koenig (Suurbritannia)

Haapsalu Tšaikovski festivali esimene kõrghetk! Kalle Randalu, Eesti seni ainus Tšaikovski konkursi laureaat! Ja tema esituses Tšaikovski esimene klaverikontsert, mida ta pole aastaid mänginud. Kontserdi teises pooles kõlab helilooja tuntuim, kuues sümfoonia „Pateetiline“. Kunstniku loominguline testament, teos, mille üle Tšaikovski olevat kõige suuremat uhkust tundnud.

30. juuni
20:00

HAAPSALU VÄIKE VIIK

Vabaõhuetendus „Luiged“


Eesti Rahvusballett
Lavastaja Toomas Edur

Eesti Rahvusballett toob Haapsalu väikesel viigil publikuni läbikomponeeritud terviku Tšaikovski „Luikede järve“ kuulsatel teemadel. Toomas Edur on etenduse uusversiooni toonud Eesti Rahvusballetiga lavale vähem kui aasta eest. Haapsalu etendus toimub väikese viigi peale ehitatud veelaval. Etendus on publikule tasuta. Ootame kõiki vaatajaid oma tekkide-toolidega ja kindlasti ilmastikule vastavas riietuses. Vihma korral toimub etendus Haapsalu kultuurikeskuses.

30. juuni
23:00

HAAPSALU KULTUURIKESKUS

„Neli heldet haldjat“ lastekontsert Tšaikovski „Aastaaegade“ ainetel

Idee autor Diana Liiv (klaver), Liina Olmaru (jutustaja), Helen Veidebaum (koreograafia)
Väikesed ja suured instrumentaalsolistid: Tallinna muusikakoolide, Moskva Gnessinite nimelise Muusikakeskkooli ja Tallinna Balletikooli õpilased

 

Kontsertetendus põhineb Diana Liivi 2005. aastal ilmunud, raamatust ja CD-plaadist koosneval komplektil “Klaverijutt. Neli heldet haldjat”. Komplekt tutvustab lastele orkestripille muinasjutu ja Pjotr Tšaikovski tsükli “Aastaajad” seadete kaudu. Raamatu on illustreerinud kunstnik Reti Saks ning see valiti 2005. aastal viie kauneima Eesti lasteraamatu hulka.

Kontsert on põnev kuulamine-vaatamine nii lastele kui nende vanematele.

1. juuli
12:00

HAAPSALU TOOMKIRIK

Tšaikovski „Mälestusi Haapsalust“ ja serenaad keelpillidele op. 48

Moskva Novaja Opera keelpilliorkester
Kalle Randalu (klaver)

Kontserdi avab armastatud pianist Kalle Randalu Tšaikovski palaga „Mälestusi Haapsalust“ – teosega, mis võiks olla festivali moto ja mis on tõepoolest tervikuna sündinud helilooja emotsioonist seoses viibimisega Haapsalus.

Keelpillimuusika kuldrepertuaari kuuluv Tšaikovski kõikvõimas serenaad keelpillidele kõlab just nii, nagu helilooja seda soovis – võimalikult suure keelpillikoosseisuga, võimsalt ja lugematutes nüanssides.

1. juuli
16:00

HAAPSALU PIISKOPILINNUS

Tšaikovski ooper „Jolanta“

Moskva Novaja Opera sümfooniaorkester ja solistid

Jolanta – Jelizaveta Soina (sopran)
Vaudemont – Mihhail Gubski (tenor)
Robert – Ilja Kuzmin (bariton)
Kuningas Rene – Vladimir Kudašev (bass)
Ibn-Hakia – Artjom Garnov (bariton)
Bertrand – Andrei Fetissov (bass)
Almeric – Maksim Ostrouhhov (tenor)
Laura – Irina Romiševskaja (metsosopran)
Marta – Aleksandra Saulskaja-Šuljatjeva (metsosopran)
Brigitta – Olga Jonova (sopran)
Dirigent Jan Latham-Koenig (Suurbritannia)

Harva esitatava ooperi „Jolanta“ poollavastuslik ettekanne Haapsalu lossis on erakordne sündmus. Traagiline lugu noorest pimedast neiust sarnaneb veidi Valge Daami looga, mida on ajaloolise toomkiriku taustal aastakümneid etendatud.
“Suurepärane maitsemeel ja tervikutaju”, “vaimustav, hingematvalt ilus orkestrikõla”, “tõelised maailmaklassi professionaalid” – nii on iseloomustanud ajakirjandus Novaja Opera teatri orkestrit.

 

Ooper “Jolanta”:
Jolanta, kuningatütar ja printsess, on olnud sünnist saati pime ning elab lossis eraldatud hiilguses. Kuningas, kelle käsul pole kellelgi lubatud Jolantale tema pimedusest rääkida, toob kohale arsti Ibn-Hakia, kes teatab, et saab Jolantat ravida vaid juhul, kui talle saladusest räägitakse ja tal on soov nägijaks saada. Õhtupoolikul saabub lossi krahv Vaudemont, kes näeb Jolantat ja armub temasse. Printsess korjab Vaudemont’ile lilli, aga annab talle valged, mitte punased, nagu mees on küsinud. Vaudemont mõistab, et tüdruk on pime, ning jutustab talle valgusest ja värvidest. Kuningas avastab paari, Vaudemont vannub Jolantale armastust ning ei hooli, et ta on pime. Jolanta soov nägijaks saada aga pole veel piisavalt tugev ning kuningas ähvardab krahvi hukata, kui ravi ei õnnestu. Kui algab Jolanta ravi, paljastab kuningas Vaudemont’ile, et ähvardus oli vaid tütre motiveerimiseks. Kui printsessi silmadelt võetakse sidemed, näeb Jolanta esimest korda elus kogu ümbritsevat maailma. Õukond rõõmustab.

1. juuli
20:00

HAAPSALU PROMENAADI KÕLAKODA

„Tchaikovsky in Jazz“

Antti Sarpila (klarnet)
Sofia Rubina, Fjodor Vassiljev (vokaal)
Estonian Dream Big Band
Muusikat „Luikede järvest“, „Pähklipurejast“ ja „Uinuvast kaunitarist“

 

Tšaikovski meloodiad on kaunid ja meeldejäävad. Loodetavasti saadavad need kõrvus kumisedes meid veel kaua. Festivali lõpetab selle igihalja muusika tänapäevane džässilik käsitlus ühe maailma parima džässklarnetisti Antti Sarpila ja Eesti parima džässorkestri interpretatsioonis. Svingivale Tšaikovski õhtukontserdile imelises promenaadi kõlakojas pole liigne ilmuda kübarais ja kaabudes.

1. juuli
23:00

MEELESPEA

FESTIVALI KÜLASTAJALE

Parkimine

Parkimine korraldatud kohapeal.

Info ja piletid

Info ja piletid Haapsalu kultuurikeskuses.
Avatud:
E-R kell 10.00-18.00, lõuna 13.00-14.00
L kell 10.00-15.00

Majutus

Majutusvõimalustega tutvu Puhka Eestis veebilehel

Toitlustus

Läänemaa kohvikute ja restoranidega tutvu Puhka Eestis veebilehel

FESTIVALI

ESINEJAD

Kalle Randalu
Kalle Randalu
pianist
Kalle Randalu on rahvusvaheliselt tuntud eesti pianist. Ta on lõpetanud Tallinna Konservatooriumi prof Bruno Luki juhendamisel ning täiendanud end Moskva konservatooriumis prof Lev Vlassenko klaveriklassis. Kalle Randalu on ühtlasi seni Eesti ainus Tšaikovski konkursi laureaat.
Jan Latham-Koenig
Jan Latham-Koenig
Moskva Novaja Opera dirigent
Jan Latham-Koenig on Moskva Novaja Opera muusikajuht ja Flandria Sümfooniaorkestri peadirigent. Ta on esimene briti päritolu dirigent, kes on Vene ooperis muusikaline juht. Latham-Koenigil on prantsuse, taani, poola ja Mauritiuse juured.
Elina Netšajeva
Elina Netšajeva
laulja
Elina Netšajeva on õppinud Tallinna Ülikooli kunstide instituudis Eda Zahharova lauluklassis ning lõpetanud 2016. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrantuuri. Ta on telekonkursi „Klassikatähed 2014“ finalist ning osalenud konkurssidel nii Eestis kui välismaal. Elina paistab silma rõõmsameelsuse ja hea lavanärviga. Alates 2015. aastast on ta külalisesineja Eesti Draamateatri lavastuses „Kaart ja territoorium“.
Johan Randvere
Johan Randvere
pianist
Johan Randvere on oma põlvkonna eredamaid muusikuid. Ta on õppinud Milano G. Verdi nim Konservatooriumis prof Valerio Premuroso juures ja omandanud 2016. aastal magistrikraadi prof Ivari Ilja juhendamisel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Johan on soleerinud mitme orkestri ees ning esinenud eri koosseisudes nii Euroopas kui Ameerikas. Ta on ka Eesti Klaveriorkestri liige.
Christopher Rajaveer
Christopher Rajaveer
näitleja
Christopher Rajaveer on Eesti Draamateatri näitleja. Ta on 2016. aastal lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli XXVII lennu (juhendajad Peeter Raudsepp ja Katariina Unt). Ta on mänginud filmides ja seriaalides, lugenud ette raadios ja dubleerinud animafilme. Alates 2016. aastast töötab ta EMTA lavakunstikoolis lavakõne õppejõuna. 2014. aastal pälvis Christopher Rajaveer Von Krahli Teatri Külmetava Kunstniku auhinna.
Kirill Ogorodnikov
Kirill Ogorodnikov
kitarrist
Kirill Ogorodnikov on Eesti uue põlvkonna kitarrist, kes esitab nii soolo- kui kammermuusikat. Ta on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Heiki Mätliku kitarriklassis ja maineka Kölni Muusikakõrgkooli prof Gerhard Reichenbachi kitarriklassis ning täiendanud end mitme hinnatud kitarriprofessori juures.
Denis Golubjov
oboist
Deniss Golubjov on õppinud Venemaa Gnessinite-nimelise Muusikaakadeemia oboeklassis ning lõpetanud Moskva Tšaikovski-nimelise Riikliku Konservatooriumi aspirantuuri. Ta on töötanud Moskva Filharmoonia Väikeses Sümfooniaorkestris ja Venemaa Riiklikus Akadeemilises Sümfoonilises Kapellis. Praegu on Golubjov solist Kolobovi-nimelises Moskva Uues Ooperiteatris, kus ta on teinud koostööd silmapaistvate dirigentidega nagu Gennadi Roždestvenski, Juri Timirkanov, Jan Latham-Koenig ja Eri Klas. Samuti mängib ta ansamblis Moskva Barokksolistid.
Iris Oja
Iris Oja
ooperilaulja
Iris Oja on koormeister ja ooperilaulja, kes enim tuntud oma kaasegase muusika interpretatsiooni poolest. Ta laulab uue muusika ansamblis Resonabilis ning teeb koostööd kollektiividega YXUS, ansambel U: ja Remix (Portugal).
Moskva Novaja Opera
Moskva Novaja Opera
orkester
„Suurepärane stiilitunnetus“, „lummav, hingetuksvõttev kõla“, „tõeline maailmaklass“ – nii on meedia kirjeldanud Novaja Opera orkestrit.
Esituse kõrge standardi on seadnud Novaja Opera asutaja Jevgeni Kolobov. Hiljem on peadirigentideks olnud Feliks Korobjov, Eri Klas ja aastast 2011 Jan Latham-Koenig. Novaja Opera orkester annab peale etenduste ka sümfooniakontserte koos ooperisolistidega. Orkestri ees on olnud mitmed tuntud dirigendid ja interpreedid: Gennadi Roždestvenski, Jose Cura, Dmitri Hvorostovski, Natalja Gutman jpt. Samuti teeb orkester pidevat koostööd Moskva Klassikalise Balleti, Vene Keiserliku Balleti ja Moskva Balletiteatriga.
Jelizaveta Soina
Jelizaveta Soina
sopran
Jelizaveta Soina (sopran) on alatest 2011. aastast Moskva Novaja Opera solist ning mängib nimiosa Tšaikovski ooperis „Jolanta“. Ta on 2008. aastal lõpetanud Moskva konservatooriumi muusikakolledži ning jätkab õpinguid konservatooriumis. Soinal on teatris rolle ka teistes Tšaikovski teostes: Tatjana („Jevgeni Onegin“), Maša („Padaemand“).
Estonian Dream Big Band
Estonian Dream Big Band
"Lead Coder"
Estonian Dream Big Band on asutatud 17. märtsil 1998. Eesti parimatest instrumentalistidest koosnev EDBB on musitseerinud rahvusvaheliselt tuntud dirigentide, džässmuusikute ja lauljatega, nagu Frank Foster, Dennis Rowland, Hayati Kafe, Jukka Linkola, New York Voices, Randy Brecker jt. EDBB repertuaar ulatub svingist nüüdismuusikani.
Antti Sarpila
Antti Sarpila
klarnetist-saksofonist
Antti Sarpila on üks Soome väheseid rahvusvaheliselt tuntud džässmuusikuid. Ta on klarneti- ja saksofonimängija, helilooja ja arranžeerija. 1980ndatel õppis ta maailmakuulsa Ameerika klarnetisti Bob Wilberi käe all – sealt on alguse saanud tema pühendumus traditsioonilisele džässile. Sarpilat seob koostöö Moskva Novaja Operaga, kus ta on kümne aasta jooksul andnud kontserte „Swingin‘ the Opera“ ja „Swingin‘ the Ballet“ Oleg Lundstream’i džässorkestriga.
KAMPAANIA
COOP KAUPLUSTES

2.-17. juunini toimub Haapsalu Kaubamaja Konsumis, Uuemõisa Konsumis ja Vanalinna AjaO kauplustes piletiloos.
Loosi läheb 10 x 2 piletit Haapsalu Tšaikovski festivali kontsertidele.
Loosimine toimub 19. juunil.

Osalemiseks peab ostma eelpool toodud kauplustest vähemalt 20€ eest kaupu. Igas poes asub loosikast, kuhu sisse peab panema enda nime ja e-postiaadressi/telefoninumbriga märgistatud ostutšeki.

 

 

FESTIVALI TOETAJAD JA KOOSTÖÖPARTNERID

KONTAKTID

Festivali korraldaja on SA Eesti Kontsert
Tuuli Metsoja
Produtsent
tuuli.metsoja@concert.ee
Andri Maimets
Press ja akrediteeringud
andri.maimets@concert.ee
Piletimüük
Grupitellimused ja info
pilet@concert.ee

VÕTA MEIEGA ÜHENDUST

Aadress:

EESTI KONTSERT SA
Estonia pst 4
10148 Tallinn