
Haapsalu Tšaikovski festival tuleb viiendat korda. End nii Haapsalu kui ka Eesti kultuurisuves tõestanud festival rikastab kauni kuurortlinna sündmuspaletti kõrgetasemelise muusikakultuuriga, pakkudes vaheldusrikast programmi, kust leiab huvipakkuvat nii kutseline muusik kui ka huviline suvitaja.
Nelja päeva jooksul toimub kaheksa eriilmelist kontserti, balleti- ja teatrietendus, kavas on suurejooneline lastekontsert. Jätkub festivali koostöö Läänemaa muuseumidega, et pakkuda festivalikülastajale põnevat lisategevust Haapsalus. Oodata on ekskursioone Tšaikovski radadel, hommikust joogatundi jpm. Festivali suursündmused on Läti Rahvusballeti etendus, Dmitri Sinkovski ja Tallinna Kammerorkestri kontsert, vene legendaarse Terem Kvarteti vabaõhukontsert Haapsalu linnuse imekaunis hoovis. Peale nende on kavas mitu inspireerivat muusikasündmust linna õdusates kontserdipaikades.
Festival toimub Eesti Kontserdi ja Haapsalu linnavalitsuse koostöös.
PROGRAMM
N 1. juuli
18:00

KLASSIKATÄHED
Haapsalu Tšaikovski festivali juhatavad sisse nii teleekraanilt kui ka kontserdilavadelt juba tuttavad, tähelepanuväärsed noored muusikud. Kõlavad eredad klassikalise muusika väikevormid.
N 1. juuli
20:00

„Veneetsiast Peterburi“
Tallinna kitarrikvartett:
Kirill Ogorodnikov
Saskia Kiting
Vahur Kubja
Sulo Kiivit
Kavas: Vivaldi, Tšaikovski, Rimski-Korsakov
Kõlab maailma ühe armastatuma balleti „Pähklipureja“ muusika nelja akustilise kitarri orkestraalses esituses; samuti Itaalia ja Vahemere maade muusika, mida Tšaikovski palavalt armastas.
R 2. juuli
18:00

Balletigala „Luikede lend“
Läti Rahvusballett
Kunstiline juht Aivars Leimanis
Suurejooneline balletigala esitleb pärleid Tšaikovski ballettide võlumaailmast ning publikumenu pälvinud kaasaegse klassikalise balleti ilu ja poeesiat. Laval on Läti Rahvusballeti parimad tantsijad.
R 2. juuli
21:00

„Serenaad“
Dmitri Sinkovski (viiul, dirigent)
Tallinna Kammerorkester
Kavas: Mozart, Tšaikovski
Tallinna Kammerorkester ja Dmitri Sinkovski on koos musitseerinud ka varem ja tabanud ühiselt neid haruldasi hetki, mis tõeliselt liigutavad nii muusikuid, publikut kui ka kriitikuid.
Kontratenor, viiuldaja ja dirigent Dmitri Sinkovski on fenomenaalne muusik, kelle igapäevasteks lavapartneriteks on maailma tunnustatumad solistid ja parimad orkestrid. „Virtuoossus, elegants, väljendusrikkus, kujutlusvõime – millestki ei jää puudu tema musitseerimises.“ (Le Monde)
Koostöös Tallinna Kammerorkestriga
R 2. juuli
23:00

Öökontsert „Jazzkovsky“
Joel Remmel Trio:
Joel Remmel (klaver)
Heikko Remmel (kontrabass)
Ramuel Tafenau (löökpillid)
Kavas: Tšaikovski. „Lastealbum“
Joel Remmel Trio on oodatud esineja paljudel džässilavadel. Vaieldamatult suurepärased noored muusikud on tuntud oma imeliste seadete poolest. Kontserdiõhtul tuleb esiettekandele Tšaikovski „Lastealbumi“ uus tõlgendus. Teos, mis mõjub paljudele nostalgiliselt, pakub seekord värvika ja ootamatu emotsiooni.
L 3. juuli
18:00

„Valse sentimentale“
Theodor Sink (tšello)
Momir Novakovic (akordion)
Kavas: Piazzolla, Tšaikovski jt.
Noored virtuoosid ühendavad Astor Piazzolla loomingu ja vene muusika tundelised nüansid. Tavatu kõlakombinatsioon pakub kuulajale sajanditetaguseid muusikavorme ja tulevikku vaatavat kõlakultuuri.
L 3. juuli
20:00

Terem kvartett
Andrei Konstantinov (soprandomra)
Andrei Smirnov (bajaan)
Aleksei Barštšev (altdomra)
Vladimir Kudrjavtsev (bassbalalaika)
Terem kvarteti muusika on kirglik ja elav, esitused teatraalsed ja katkematus dialoogis publikuga. Nad panevad muusikasse kogu oma hinge – vene kombe kohaselt ei jää varuks midagi. Nii on maailm pärast iga kontserti veidi parem paik. Terem kvartett on toonud vene rahvapillid enneolematu tähelepanu alla. Ansambli iga liige on samal ajal helilooja, arranžeerija ja improviseerija, kuid muusikat luuakse ühiselt.
L 3. juuli
23:00

Öökontsert. Rahmaninov „Koguöine jumalateenistus“
Voces Tallinn
Dirigent Risto Joost
Kavas: Rahmaninov. „Koguöine jumalateenistus“ (Всенощное бдение, op. 37)
„Koguöist jumalateenistust“ loetakse helilooja Sergei Rahmaninovi üheks suurimaks meistritööks ning ühtlasi vene õigeusu kiriku muusika üheks kõige kõrgemaks saavutuseks. Teos on komponeeritud 1915. aasta talvel a cappella kooriteosena. Kolmandik sellest on helilooja originaallooming, ülejäänud osas on Rahmaninov kasutanud eri traditsioonidega õigeusu kirikulaule. Teoses on kolme jumalateenistuse tekstid, mis on roomakatoliku kirikus tuntud kui „Õhtupalved“, „Hommikupalved“ ja „Esimene tund“. Rahmaninovi enda lemmik oli teose viies osa, kus ta on kasutanud vene sakraalmuusikale omast erakordselt madalat bassihäält (basso profundo).
P 4. juuli
12:00

Lastekontsert „Loomade karneval“
Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kammerkoosseis
Kärt Ruubel ja Johan Randvere (klaver)
Dirigent Xandi van Dijk
Kavas: Camille Saint-Saëns „Loomade karneval“
Prantsuse helilooja Camille Saint-Saënsi fantaasiarikkas süidis marsib kuulajate kujutluspildis lavale kuninglik lõvi, sebivad ringi kanad ja kuked, sillerdaval veepinnal liugleb graatsiline luik ning veesügavuses ujuvad värvilised kalad; lisaks kilpkonnad, elevant, kängurud, ühed väledad pikkade kõrvadega tegelased ja paljud teised. Laval on Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri väike koosseis, Lõuna-Aafrika Vabariigis sündinud vioolamängija ja dirigent Xandi van Dijk ning pianistid Kärt Ruubel ja Johan Randvere, kes esitab ka humoorikaid vahetekste.
Koostöös Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga
P 4. juuli
16:00

Teatrietendus „Kui seda metsa ees ei oleks“
Teatrietendus Pjotr Tšaikovski eluloo ja loomingu ainetel
Autor: Urmas Lennuk
Lavastaja: Eili Neuhaus
Kunstnik: Irina Marjapuu
Osades: Rakvere teatri näitlejad Ülle Lichtfeldt, Eduard Salmistu ja Madis Mäeorg ning Margareth Villers (Rakvere muusikakool)
Eelmisel festivalil ülipopulaarseks osutunud lavastus on kavas ka tänavu. Kes toona saali ei mahtunud, on oodatud nüüd osa saama. Lavastus keskendub kuulsale vene heliloojale Pjotr Tšaikovskile, kelle loominguline põlemine, pidevad eneseotsingud, valusad vastuolud omas ajas ning meeletu kirg muusika ja loomise vastu on inspireerivad igal ajastul. Selles veidi tšehhovlikus armastusloos leidub nii koomikat, suuri tundeid, inimlikke igatsusi kui ka traagilist valu.
Etendus on kahes vaatuses ja kestab kaks ja pool tundi.
ESINEJAD

Klassikatähed 2020
noored muusikud
Tallinna Kitarrikvartett
ansambel
Läti Rahvusballett
ballett
Dmitri Sinkovski
dirigent/ viiuldaja/ kontratenor
Tallinna Kammerorkester
orkester
Joel Remmel Trio
ansambel
Theodor Sink
tšellist
Momir Novakovic
akordionist
Terem Kvartett
ansambel
Voces Tallinn
koor
Risto Joost
dirigent
Kärt Ruubel
pianist
Johan Randvere
pianist