Haapsalu Tšaikovski festival tuleb viiendat korda. End nii Haapsalu kui ka Eesti kultuurisuves tõestanud festival rikastab kauni kuurortlinna sündmuspaletti kõrgetasemelise muusikakultuuriga, pakkudes vaheldusrikast programmi, kust leiab huvipakkuvat nii kutseline muusik kui ka huviline suvitaja.

Nelja päeva jooksul toimub kaheksa eriilmelist kontserti, balleti- ja teatrietendus, kavas on suurejooneline lastekontsert. Jätkub festivali koostöö Läänemaa muuseumidega, et pakkuda festivalikülastajale põnevat lisategevust Haapsalus. Oodata on ekskursioone Tšaikovski radadel, hommikust joogatundi jpm. Festivali suursündmused on Läti Rahvusballeti etendus, Dmitri Sinkovski ja Tallinna Kammerorkestri kontsert, vene legendaarse Terem Kvarteti vabaõhukontsert Haapsalu linnuse imekaunis hoovis. Peale nende on kavas mitu inspireerivat muusikasündmust linna õdusates kontserdipaikades.
Festival toimub Eesti Kontserdi ja Haapsalu linnavalitsuse koostöös.

FESTIVALI

PROGRAMM

N 1. juuli
18:00

UUEMÕISA MÕIS

KLASSIKATÄHED

Haapsalu Tšaikovski festivali juhatavad sisse nii teleekraanilt kui ka kontserdilavadelt juba tuttavad, tähelepanuväärsed noored muusikud. Kõlavad eredad klassikalise muusika väikevormid.

 

 

 

N 1. juuli
20:00

HAAPSALU JAANI KIRIK

„Veneetsiast Peterburi“

Tallinna kitarrikvartett:

Kirill Ogorodnikov
Saskia Kiting
Vahur Kubja
Sulo Kiivit

Kavas: Vivaldi, Tšaikovski, Rimski-Korsakov

Kõlab maailma ühe armastatuma balleti „Pähklipureja“ muusika nelja akustilise kitarri orkestraalses esituses; samuti Itaalia ja Vahemere maade muusika, mida Tšaikovski palavalt armastas.

R 2. juuli
18:00

HAAPSALU KULTUURIKESKUS

Balletigala „Luikede lend“

Läti Rahvusballett

 

Kunstiline juht Aivars Leimanis

 

Suurejooneline balletigala esitleb pärleid Tšaikovski ballettide võlumaailmast ning publikumenu pälvinud kaasaegse klassikalise balleti ilu ja poeesiat. Laval on Läti Rahvusballeti parimad tantsijad.

R 2. juuli
21:00

HAAPSALU TOOMKIRIK

„Serenaad“

Dmitri Sinkovski (viiul, dirigent)
Tallinna Kammerorkester

Kavas: Mozart, Tšaikovski

Tallinna Kammerorkester ja Dmitri Sinkovski on koos musitseerinud ka varem ja tabanud ühiselt neid haruldasi hetki, mis tõeliselt liigutavad nii muusikuid, publikut kui ka kriitikuid.

Kontratenor, viiuldaja ja dirigent Dmitri Sinkovski on fenomenaalne muusik, kelle igapäevasteks lavapartneriteks on maailma tunnustatumad solistid ja parimad orkestrid. „Virtuoossus, elegants, väljendusrikkus, kujutlusvõime – millestki ei jää puudu tema musitseerimises.“ (Le Monde)

Koostöös Tallinna Kammerorkestriga

R 2. juuli
23:00

HAAPSALU KULTUURIKESKUS

Öökontsert „Jazzkovsky“

Joel Remmel Trio:

Joel Remmel (klaver)
Heikko Remmel (kontrabass)
Ramuel Tafenau (löökpillid)

Kavas: Tšaikovski. „Lastealbum“

Joel Remmel Trio on oodatud esineja paljudel džässilavadel. Vaieldamatult suurepärased noored muusikud on tuntud oma imeliste seadete poolest. Kontserdiõhtul tuleb esiettekandele Tšaikovski „Lastealbumi“ uus tõlgendus. Teos, mis mõjub paljudele nostalgiliselt, pakub seekord värvika ja ootamatu emotsiooni.

L 3. juuli
18:00

HAAPSALU JAANI KIRIK

„Valse sentimentale“

Theodor Sink (tšello)
Momir Novakovic (akordion)

Kavas: Piazzolla, Tšaikovski jt.

Noored virtuoosid ühendavad Astor Piazzolla loomingu ja vene muusika tundelised nüansid. Tavatu kõlakombinatsioon pakub kuulajale sajanditetaguseid muusikavorme ja tulevikku vaatavat kõlakultuuri.

L 3. juuli
20:00

HAAPSALU LINNUSE HOOV

Terem kvartett

Andrei Konstantinov (soprandomra)
Andrei Smirnov (bajaan)
Aleksei Barštšev (altdomra)
Vladimir Kudrjavtsev (bassbalalaika)

Terem kvarteti muusika on kirglik ja elav, esitused teatraalsed ja katkematus dialoogis publikuga. Nad panevad muusikasse kogu oma hinge – vene kombe kohaselt ei jää varuks midagi. Nii on maailm pärast iga kontserti veidi parem paik. Terem kvartett on toonud vene rahvapillid enneolematu tähelepanu alla. Ansambli iga liige on samal ajal helilooja, arranžeerija ja improviseerija, kuid muusikat luuakse ühiselt.

L 3. juuli
23:00

HAAPSALU TOOMKIRIK

Öökontsert. Rahmaninov „Koguöine jumalateenistus“

Voces Tallinn

Dirigent Risto Joost

Kavas: Rahmaninov. „Koguöine jumalateenistus“ (Всенощное бдение, op. 37)

„Koguöist jumalateenistust“ loetakse helilooja Sergei Rahmaninovi üheks suurimaks meistritööks ning ühtlasi vene õigeusu kiriku muusika üheks kõige kõrgemaks saavutuseks. Teos on komponeeritud 1915. aasta talvel a cappella kooriteosena. Kolmandik sellest on helilooja originaallooming, ülejäänud osas on Rahmaninov kasutanud eri traditsioonidega õigeusu kirikulaule. Teoses on kolme jumalateenistuse tekstid, mis on roomakatoliku kirikus tuntud kui „Õhtupalved“, „Hommikupalved“ ja „Esimene tund“. Rahmaninovi enda lemmik oli teose viies osa, kus ta on kasutanud vene sakraalmuusikale omast erakordselt madalat bassihäält (basso profundo).

P 4. juuli
12:00

HAAPSALU KULTUURIKESKUS

Lastekontsert „Loomade karneval“

Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kammerkoosseis
Kärt Ruubel ja Johan Randvere (klaver)

Dirigent Xandi van Dijk

Kavas: Camille Saint-Saëns „Loomade karneval“

Prantsuse helilooja Camille Saint-Saënsi fantaasiarikkas süidis marsib kuulajate kujutluspildis lavale kuninglik lõvi, sebivad ringi kanad ja kuked, sillerdaval veepinnal liugleb graatsiline luik ning veesügavuses ujuvad värvilised kalad; lisaks kilpkonnad, elevant, kängurud, ühed väledad pikkade kõrvadega tegelased ja paljud teised. Laval on Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri väike koosseis, Lõuna-Aafrika Vabariigis sündinud vioolamängija ja dirigent Xandi van Dijk ning pianistid Kärt Ruubel ja Johan Randvere, kes esitab ka humoorikaid vahetekste.

Koostöös Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga

P 4. juuli
16:00

UUEMÕISA MÕIS

Teatrietendus „Kui seda metsa ees ei oleks“

Teatrietendus Pjotr Tšaikovski eluloo ja loomingu ainetel

Autor: Urmas Lennuk
Lavastaja: Eili Neuhaus
Kunstnik: Irina Marjapuu

Osades: Rakvere teatri näitlejad Ülle Lichtfeldt, Eduard Salmistu ja Madis Mäeorg ning Margareth Villers (Rakvere muusikakool)

Eelmisel festivalil ülipopulaarseks osutunud lavastus on kavas ka tänavu. Kes toona saali ei mahtunud, on oodatud nüüd osa saama. Lavastus keskendub kuulsale vene heliloojale Pjotr Tšaikovskile, kelle loominguline põlemine, pidevad eneseotsingud, valusad vastuolud omas ajas ning meeletu kirg muusika ja loomise vastu on inspireerivad igal ajastul. Selles veidi tšehhovlikus armastusloos leidub nii koomikat, suuri tundeid, inimlikke igatsusi kui ka traagilist valu.

Etendus on kahes vaatuses ja kestab kaks ja pool tundi.

FESTIVALI

ESINEJAD

Klassikatähed 2020
Klassikatähed 2020
noored muusikud
Klassikatähed 2020 on kaheksa andekat noort, kes on tänaseks end tutvustanud nii televisioonis kui ka kontserdisaalides suurepäraste muusikutena: Tähe-Lee Liiv (klaver), Mirjam Avango (klarnet), Kristjan-Jaanek Mölder (bariton), Toomas Oskar Kahur (tuuba), Helin Hallik (kitarr), Karl Tipp (saksofon), Siret Sui (flööt), Triinu Piirsalu (viiul). Klassiktähed on võitnud peale tiitli arvukalt auhindu riiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel. Võime olla päris kindlad selles, et nad on väärikad tulevikutegijad nii Eesti kui ka maailma muusikalavadel.
Tallinna Kitarrikvartett
Tallinna Kitarrikvartett
ansambel
Tallinna Kitarrikvartett ühendab neli meisterlikku klassikalist kitarristi: Kirill Ogorodnikov, Saskia Kiting, Vahur Kubja, Sulo Kiivit. 2019. aastast tegutsev kvartett on üles astunud Eesti Interpreetide Liidu korraldatud sarjas ja Tallinna kitarrifestivalil. Neile on uudisteoseid loonud eesti heliloojad René Eespere ja Marianna Liik. Tallinna Kitarrikvartett teeb koostööd heliloojatega, et laiendada eesti kitarrimuusika repertuaari. Nende eestvedaja Kirill Ogorodnikov on väga andekas ja leidlik seadete looja – selles saame veenduda ansambli kontserdil Haapsalu Jaani kirikus.
Läti Rahvusballett
Läti Rahvusballett
ballett
Läti Rahvusballeti peaaegu saja-aastane ajalugu on tihedalt seotud vene klassikalise balletikoolkonna parimate traditsioonidega. Nende tantsijatest on maailmalavadel tuntust kogunud Mihhail Barõšnikov, Māris Liepa ja Alexandr Godunov. Täna on Läti Rahvusballeti repertuaaris nii klassikalise balleti pärle kui ka kaasaegsete koreograafide lavastusi. Alates 1993. aastast on trupi kunstiline juht Aivars Leimanis.
Dmitri Sinkovski
Dmitri Sinkovski
dirigent/ viiuldaja/ kontratenor
Dmitri Sinkovski on haruldane kombinatsioon dirigendist, viiuldajast ja kontratenorist, kes põimib need kolm poolt sügava muusikalise teadlikkuse, piiritu energia ja hämmastava tehnikaga. Vene virtuoossuse ja itaalia cantabile koosluse tulemuseks on elektriseerivad esitused. Sinkovski teeb koostööd kõige tunnustatumate solistide ja orkestritega, ta on Moskva konservatooriumi professor ning asutanud ajaloolistel instrumentidel mängiva orkestri La Voce Strumentale, mis kogub tuntust kogu maailmas. Sinkovski mängib Francesco Ruggieri 1675. aastal valminud viiulil, mille on talle kasutada andnud Jumpstart Jr. Foundation.
Tallinna Kammerorkester
Tallinna Kammerorkester
orkester
Tallinna Kammerorkester on üks Eesti esinduskollektiive, kes on oodatud esineja nii Euroopas kui ka mujal maailmas. Orkester on äratanud tähelepanu kunstiliselt terviklike kavade, stiilitundliku musitseerimise ja kõrgetasemelise interpretatsioonikunstiga; orkestri kunstiline juht on Tõnu Kaljuste. Tallinna Kammerorkester on teinud palju tunnustust pälvinud salvestisi plaadifirmas ECM ja teistes plaadifirmades, mis märgivad klassikalise muusika maailmas kõrgeimat kvaliteeti. Tallinna Kammerorkester on eesti muusika suurepärane saadik maailmas.
Joel Remmel Trio
Joel Remmel Trio
ansambel
Joel Remmel Trio koosneb Eesti noorema põlve silmapaistavatest džässmuusikutest: Joel Remmel klaveril, Heikko Remmel kontrabassil ja Ramuel Tafenau löökpillidel. Trio on kümne aasta jooksul esitanud valdavalt omaloomingut ja avaldab sel kevadel viienda albumi „Kevad“. Eri solistide ja orkestritega koostööd tegev Joel Remmel Trio on hästi vastu võetud nii Eestis kui ka välismaal.
Theodor Sink
Theodor Sink
tšellist
Theodor Sink on mitmekülgne interpreet, kes tegutseb nii solisti, kammermuusiku kui ka orkestrandina. Ta on pälvinud arvukalt laureaaditiitleid nii kodu- kui ka välismaa konkurssidel. Hooajast 2017/2018 on Theodor Sink Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri tšellorühma kontsertmeister. Theodor Sink mängib Auguste Sébastien Bernardeli (Père) 1842. aastal valmistatud tšellol, mille on tema kasutusse andnud Eesti Pillifond. Theodor Sink on pälvinud Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia särava hooaja eest solisti ja orkestrandina (2017) ning Eesti Interpreetide Liidu aasta interpreedi tiitli viljaka, silmapaistva, mitmekesise ja kõrgetasemelise kontserditegevuse eest (2020).
Momir Novakovic
Momir Novakovic
akordionist
Momir Novakovic on Serbiast pärit akordionist, kes on kodu leidnud Eestis. Maailmalavade tunnustatud solisti ja kammermuusikuna esitab ta kaasaegsete heliloojate teoseid. Eestis mängib Novakovic ansamblites Tallinn Accordion Trio, Nortango jt.
Terem Kvartett
Terem Kvartett
ansambel
Terem Kvarteti hämmastav virtuoossus, hingekosutav musikaalsus, aukartustäratav artistlikkus ja originaalsed muusikaseaded on teinud kvartetist Peterburi ja vene rahvaliku muusikakultuuri sümboli ning parima esindaja. Kvartett on tõstnud vene rahvapillid aukohale kõikide muude muusikainstrumentide hulgas. Terem Kvarteti repertuaaris on üle 500 muusikateose – originaalsed transkriptsioonid, leidlikud fantaasiad, vanad bõliinad – kõik see on inspiratsiooni ammutanud vene põhjatust rahvamuusikast. Nende muusika põhineb nii klassikalise ja kaasaegse muusika kui ka folkloori, džässi ja armastatud filmimuusika populaarsetel teemadel.
Voces Tallinn
Voces Tallinn
koor
Kahekümneaastane Voces Tallinn on Eesti juhtivaid koore, kes teeb koostööd tuntud dirigentide, solistide ja orkestritega nii kodu- kui ka välismaal. Koor on silma paistnud erakordselt sisukate ja nõudlike kavadega ja pälvinud tunnustust nii konkurssidel kui ka oma tegevuse eest tervikuna. Voces Tallinn pälvis 2015. aasta Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia muusikaelu rikastavate kõrgetasemeliste kontsertide eest. Eesti Kooriühing on korduvalt nimetanud Voces Tallinna aasta kooriks. Voces Tallinn on loonud kõrgetasemeliste aastalõpukontsertide traditsiooni. Neil kontsertidel esitatakse muusikaajaloo nurgakiviks kujunenud suurvorme.
Risto Joost
Risto Joost
dirigent
Risto Joost on tunnustatud dirigent nii ooperi- kui ka kontserdilavadel. Tema laiahaardeline ja rahvusvaheline dirigendikarjäär sai hoo sisse pärast Malko ja Jorma Panula dirigeerimiskonkursside auhindu. Ta on teinud koostööd paljude Euroopa orkestrite ja kooridega, osalenud arvukatel festivalidel ning olnud eesti heliloojate uudisteoste esmaettekandja. Viimati pälvis rohkelt tunnustust Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestriga firmale Ondine salvestatud Tõnu Kõrvitsa autotiplaat „Moorland Elegies“. 1999. aastal asutas Joost kammerkoori Voces Musicales (alates 2020 Voces Tallinn) ning oli selle peadirigent esimesel kümnel hooajal; alates 2014. aastast on ta koori kunstiline nõustaja. Hetkel on Risto Joost Vanemuise teatri peadirigent ja loominguline juht, Rahvusooper Estonia resideeriv dirigent ning tegutseb paljude väljapaistvate Euroopa orkestrite juures.
Kärt Ruubel
Kärt Ruubel
pianist
Pianist Kärt Ruubel on peamiselt Saksamaal ja Eestis tegutsev solist ja kirglik kammermuusik. Tema sooloõhtute mitmekülgsed kavad pakuvad kuulamist Bachist tänapäeva heliloojateni, pannes rõhku eeskätt vähem tuntud teostele. Solistina on ta üles astunud mitme orkestri ees ning esinenud eri koosseisudes mainekatel festivalidel.
Johan Randvere
Johan Randvere
pianist
Johan Randvere on üks oma põlvkonna eredamaid muusikuid, kes on pälvinud tunnustust ja auhindu juba noores eas. Randvere on andnud arvukalt kontserte nii Eestis kui ka Euroopas ja Põhja-Ameerikas. Lisaks solistitegevusele ja rohketele kammermuusikaprojektidele on ta auväärne klaveriõpetaja. Johan Randvere on ka ansambli Heinavanker laulja.
Xandi van Dijk
Xandi van Dijk
dirigent/ violist
Karismaatiline ja lugupeetud dirigent Xandi van Dijk on tõusev täht. Laiemalt on ta tuntud kui üks mitmekülgsemaid vioolamängijaid ja juhtivaid kammermuusikuid, kes on rahvusvaheliselt tunnustatud keelpillikvarteti Signum Quartet asutajaliige. Xandi van Dijk on Müncheni Kammerorkestri, Bremeni Saksa Kammerorkestri, Pariisi Kammerorkestri ja Eesti Festivaliorkestri sage külaline.
MEELESPEA

FESTIVALI KÜLASTAJALE

Parkimine

Parkimine korraldatud kohapeal.

Majutus

Majutusvõimalustega tutvu Puhka Eestis veebilehel

Toitlustus

Läänemaa kohvikute ja restoranidega tutvu Puhka Eestis veebilehel

[:et]

[:en]
[:ru]
[:]