
HAAPSALU TŠAIKOVSKI FESTIVAL
Haapsalu Tšaikovski festival tuleb viiendat korda. End nii Haapsalu kui ka Eesti kultuurisuves tõestanud festival rikastab kauni kuurortlinna sündmuspaletti kõrgetasemelise muusikakultuuriga, pakkudes vaheldusrikast programmi, kust leiab huvipakkuvat nii kutseline muusik kui ka huviline suvitaja.
Nelja päeva jooksul toimub kaheksa eriilmelist kontserti, balleti- ja teatrietendus, kavas on suurejooneline lastekontsert. Jätkub festivali koostöö Läänemaa muuseumidega, et pakkuda festivalikülastajale põnevat lisategevust Haapsalus. Oodata on ekskursioone Tšaikovski radadel, hommikust joogatundi jpm. Festivali suursündmused on Läti Rahvusballeti etendus, Dmitri Sinkovski ja Tallinna Kammerorkestri kontsert, vene legendaarse Terem Kvarteti vabaõhukontsert Haapsalu linnuse imekaunis hoovis. Peale nende on kavas mitu inspireerivat muusikasündmust linna õdusates kontserdipaikades. Festival toimub Eesti Kontserdi ja Haapsalu linnavalitsuse koostöös.
Festivali piletid tulevad müügile märtsis 2021
PROGRAMM
Teatrietendus „Kui seda metsa ees ei oleks“
Tšaikovski eluloo ja loomingu ainetel
Autor Urmas Lennuk
Lavastaja Eili Neuhaus
Kunstnik Irina Marjapuu
Osades Rakvere teatri näitlejad Ülle Lichtfeldt, Eduard Salmistu ja Madis Mäeorg ning Margareth Villers (Rakvere muusikakool)
Eelmisel aastal ülipopulaarseks osutunud etendus on kavas ka tänavu. Kes toona saali ei mahtunud, on oodatud nüüd osa saama.
Lavastus keskendub kuulsale vene heliloojale Pjotr Tšaikovskile. Tema loominguline põlemine, pidev eneseotsing, valusad vastuolud ning meeletu kirg muusika ja loomise vastu – need inspireerivad igal ajastul. Veidi tšehhovlikus armastusloos on koomikat, suuri tundeid, inimlikku igatsust ja traagilist valu.
Etendus on vaheajaga ja kestab 2,5 t.
N 25. juuni kell 18:00
Öökontsert
The Rahman Quartet
Hans Christian Aavik (viiul)
Marta Mutso (viiul)
Greten Lehtmaa (vioola)
Andres Alexander Metspalu (tšello)
Kavas:
Tšaikovski. Keelpillikvartett nr 1 D-duur op. 11
Mozart. Keelpillikvartett nr 16 Es-duur KV 428
The Rahman Quartet on loodud Tallinna Muusikakeskkooli orkestri pillirühmade kontsertmeistritest – sõpradest, kes on alustanud koosmängu kooliajal ja jäänud ansamblina edasi tegutsema. Korduvalt olulist tunnustust pälvinud kvartett toob Tšaikovski festivalile kimbu romantilist muusikat, mis kõlab noorte muusikute esituses alati eriliselt. Ansambli nimi on austusavaldus pianist Sophia Rahmanile, kes on panustanud noorte koosmusitseerimisse ning andnud neile rikkalikult inspiratsiooni.
N 25. juuni kell 22:00
Klassikatähed 2020
Selle hooaja finalistid toovad pärast pingelist telekonkurssi ettekandele telesaate parimad palad, kindlasti esitatakse ka Tšaikovski muusikat.
R 26. juuni kell 18:00
Mozart ja Tšaikovski
Tallinna Kammerorkester
Dirigent ja solist Dmitri Sinkovski (viiul, Venemaa)
Kavas:
Mozart. Viiulikontsert nr 5 A-duur K.219
Tšaikovski. Serenaad keelpillidele C-duur op. 48
Tallinna Kammerorkester ja Dmitri Sinkovski on koos musitseerinud ka varem ja tabanud ühiselt neid haruldasi hetki, mil tõeliselt on liigutatud on nii muusikud, publik kui ka kriitikud. Kontratenor, viiuldaja ja dirigent Dmitri Sinkovski on fenomenaalne muusik, kelle igapäevasteks lavapartneriteks on maailma tunnustatumad solistid ja parimad orkestrid.
Virtuoossus, elegants, väljendusrikkus, kujutlusvõime – millestki ei jää puudu tema musitseerimises. – Le Monde
R 26. juuni kell 20:00
„Jazzkovsky“
Joel Remmel Trio:
Joel Remmel (klaver), Heikko Remmel (kontrabass), Ramuel Tafenau (löökpillid)
Kavas:
Tšaikovski. „Lastealbum“
Joel Remmel Trio on oodatud esineja paljudel džässilavadel. Vaieldamatult suurepärased noored muusikud on tuntud oma imeliste seadete poolest. Kontserdiõhtul tuleb esiettekandele Tšaikovski „Lastealbumi“ uus käsitlus. See on teos, mis mõjub paljudele nostalgiliselt, ent kontsert on kindlasti midagi sellist, mida me oodata ei oska.
R 26. juuni kell 22:00
„Palveteekonna laulud“
Kammerkoor Festino (Peterburi)
Dirigent Aleksandra Makarova
Kavas:
Vene õigeusu muusika, Arvo Pärt
Peterburi kammerkoor Festino on loodud 2009. aastal ja selles laulab 16 noort muusikut, kes kõik on lõpetanud Peterburi konservatooriumi. Peamiselt esitatakse 20. ja 21. sajandi heliloomingut, aga ka barokk- ja renessanssmuusikat. Festino kammerkoor on mitme väärika rahvusvahelise konkursi laureaat ning esineb pidevalt Peterburi parimates saalides, nagu Maria teater, Peterburi filharmoonia, Kapella saal jt.
Koor on teinud koostööd mainekate muusikutega, nagu Georg Grün ja Saarbrückeni kammerkoor, Peter Phillips (The Tallis Scholars), Fjodor Lednev, kammerorkester Divertissement, Vene Sarveorkester jt. Eriti õnnestunuks on peetud koori vanavene kirikulaulu esitusi, ja neid kuuleme ka Haapsalu kontserdil, seekord põimituna Arvo Pärdi koorimuusikaga.
L 27. juuni kell 17:00
Terem kvartett ja Hongkongi keelpilliorkester
Terem kvarteti muusika on kirglik ja elav, esitused teatraalsed ja katkematus dialoogis publikuga. Nad panevad muusikasse kogu oma hinge – vene kombe kohaselt ei jää varuks midagi. Nii on maailm pärast iga kontserti veidi parem paik.
Terem kvartett on toonud vene rahvapillid enneolematu tähelepanu alla. Ansambli iga liige on samal ajal helilooja, arranžeerija ja improviseerija, kuid muusikat luuakse ühiselt.
Terem kvartett esineb Haapsalu väikese linnuse hoovis koos Hongkongi keelpilliorkestriga.
Neile, kes pole selle fantastilise ansambliga varem kokku puutunud, mõjub esmakohtumine Terem kvartetiga kui välgulöök – silmipimestav, tohutu energialaeng ja ülimalt virtuoosne pillimäng viib märkamatult publiku sinna, kus nad iial varem pole viibinud. – fRoots
Ansambli liikmed esitlevad oma instrumente kogu nende värvipaletis, ning muusikute esitus on selline, justkui avaneks taevas kuulaja ees. – Leidsch Dagblad
Armastus, viha, iroonia, filosoofilised tunded, see kõik ühendatud vene stiilis ja Teremi muusikas väga hingelisel viisil. – Independent
L 27. juuni kell 19:00
Beati Mandolini
Beati Mandolini:
Urmas Põldma (laul, löökpillid)
Ants Õnnis (mandoliin, suupill)
Tõnu Raadik (mandoliin, viiul)
Teet Veskus (kitarr, suupill)
Are Jaama (kitarr, mandoliin)
Joosep Sang (mandoliin)
Endel Valkenklau (bassmandoliin)
Kavas:
Vene romansid ja itaalia serenaadid
Ansambel Beati Mandolini esitab võimalikult autentselt Sitsiilia rahvamuusikat. Seekord, Tšaikovski festivalil, lisatakse repertuaari vene romansse. On ju nende kahe maa muusikas, inimestes ja ajaloos palju sarnast – kirglikkus, erksad värvid ja suurejoonelised žestid. Armastuslaulud kas räägivad seitsmendast taevast või vaevlevad tundepõrgus. Beati Mandolini kütkestab publikut eheda ja vahetu akustilise muusikaga, mis sobib igasse interjööri ja rõõmustab igas vanuses kuulajaid.
L 27. juuni kell 22:00
Muinasjutukontsert „Petja ja Hunt“
Pärnu Linnaorkester
Dirigent Jaan Ots
Kavas:
Prokofjev. „Petja ja Hunt“ op. 67
See on lugu väikesest vaprast Petjast, tema heast sõbrast linnukesest, paterdavast pardist, hiilivast pehme karva ja koheva sabaga salakavalast kassist, torisevast vanaisast, ning muidugi ilmub aeg-ajalt välja hirmus hunt, tema kannul jahimehed. Muinasjutt on põnev ja orkestripillid saavad möödaminnes selgeks.
P 28. juuni kell 12:00
VAATA LISAKS
Samal aja Haapsalus
Торжественная церемония открытия замка для горожан после реновации в пятницу
28 июня
Выставка «Два дома»
Выставка приглашает нас посетить дома двух хаапсалуских горожан на границе веков, чтобы познакомиться с жизненным укладом обоих семейств. Свояки Йоханнес Валдманн и Харальд Дампф жили в Хаапсалу по адресам ул. Уус-Садама, 8 и ул. Ыхту Каллас, 3, а семейство Гернет владело виллой Friedheim, которая тоже располагалась в Хаапсалу по адресу ул. Супелусе, 2.
с 21 июня, часы работы Пн-Вс 10-18
Международная выставка – конкурс графического дизайна «ИНДИВИДУАЛЬНОСТЬ/INDIVIDUALITY ’19».
Тема выставки ЖИЗНЬ / LIFE.
1 – 30 июня
1 июня – 15 сентября Экспозиция работ Эвальда Окаса: графика, живопись, эскизы, объекты
1 июня – 15 сентября «Акварель в творчестве Эвальда Окаса». Куратор Май Левин.
1 – 30 июня Объекты и места / Sites and Places. Яан Элкен
27 июня – 17 июля Луиджи Цилло, Италия. Кураторы Аве Тамме и Мара Лютюк.
1 июня – 15 сентября
Модные popup-кафе
Чт, 28 июня с 12 до 20. Модная студия Тийны Талумеэс.
Пт, 29 июня с 12 до 15. Сб, 30 июня с 12 до 19. Модный бренд Alexanderling, украшения Tassel, пляжная одежда Phax.
28 - 30 июня
Бранчи в стиле русской кухни
Пт, 29 июня с 12 до 15. Сб, 30 июня с 12 до 16.
29 - 30 июня
ESINEJAD

Terem kvartett

Hongkongi keelpilliorkester

Dmitri Sinkovski (viiul, Venemaa)

Tallinna Kammerorkester

Kammerkoor Festino (Peterburi)

Aleksandra Makarova (dirigent)

Pärnu Linnaorkester

Jaan Ots (dirigent)

Joel Remmel Trio

The Rahman Quartet
